Igår red jag som sagt barbacka på Leon. Det var andra gången någonsin för mig och jag hade bara ett schabrak att sitta på. Dock gled det runt en del, minst sagt!
Nu när Leon går på bete finns det ingen sadelkammare och annan lyx i närheten så vi kan bara ha det allra nödvändigaste (och ej stöldbegärliga) där, vilket blir ryktgrejer, hans boots, grimma och träns. Ridningen blir barbacka. Jag funderar därför på det här med en barbackagjord. Jag har läst både plus och minus och på minussidan handlar det om punktbelastning. Som jag förstår det beror det på att (om) man har stigbyglar så fördelas inte trycket över en hel sade utan endast på två punkter.
Googlad barbackagjord:
Om vi skaffar en barbackagjord till Leon så kommer jag ändå inte använda stigbyglar (det känns liksom inte som barbacka, eller vad säger ni?) utan jag vill ha den av två anledningar:
1. Hålla fast schabraket
2. Ha något att hålla fast mig i vid behov
Leons ägare har en longeringsgjord så nästa gång jag rider ska jag testa att använda den.
Men nu undrar jag – vad har ni för erfarenhet av barbackagjord och var har ni köpt er eventuella gjord?
Om du vill ha någonting att hålla dig fast vid kan du sätta ett stigläder runt halsen för att hålla i sig i 🙂 Då slipper du barbackagjoren.
GillaGilla
Jag provade här senast med longergjorden som ”säkerhetshandtag” och det funkade också bra (höll även schabraket på plats som ett extra plus) 🙂 Tack för tipset!
GillaGilla
Skadar inte att testa 🙂 Men som du säger så ska man inte använda stigbyglar då det ger mer punkttryck än en sadel.
GillaGilla